זומו המפתן – יפו ד'

אמנות פלסטית

/ תערוכה
זומו המפתן – יפו ד'
פסטיבל אמנות שעושה שכונה
12-15 באוקטובר 2022
שכונת יפו ד', תל אביב-יפו


המכון הצרפתי בישראל שמח להכריז על שיתוף הפעולה השני עם זומו שתערוכתו העירונית הבאה תתקיים בין ה-12 ל-15 באוקטובר 2022 ברובע יפו דאלת ("ד'") בתל אביב. 2 אמניות צרפתיות, פאולה ארדילה-יפר (Paola Ardila-Yepar) ומייטנה ברט (Maïtena Barret) מהקולקטיב ריבולי 59 (59 Rivoli) יציגו את עבודותיהן במהלך התערוכה. הכניסה ללא תשלום.

זומו המפתן ביפו ד' יהיה התחנה השביעית במסע של זומו ברחבי המדינה. זו הפעם השנייה שבה המוזיאון הנודד פועל בפורמט המפתן, במסגרתו מוזמנים אמנים מובילים ליצור עבודות קבע שמתבססות על מפגש והיכרות עם התושבים וההיסטוריה של המקום. זו הפעם הראשונה שבה זומו פועל בשכונה ולא בעיר וגם שיתוף הפעולה הראשון בינו לבין עיריית תל אביב, המישלמה ליפו.

בחול המועד סוכות יארחו הרחובות, החצרות והבניינים של יפו ד' (גבעת התמרים), השכונה הכי מגוונת בתל אביב, 40 עבודות מקוריות, מבוססות קהילה, של מיטב אמני ישראל. מרבית העבודות שנוצרו בחודש האחרון במיוחד לשכונת יפו ד' יישארו בשטח גם בתום פסטיבל השקה ויהפכו לחלק בלתי נפרד מהנוף של השכונה שנמצאת על סף שינויים מהותיים.

התערוכה שנוצרה מתוך השכונה מציבה את עבודות האמנות ממש על מפתני הבתים ומבקשת להציע את האמנות כגשר בין תרבויות וככלי מחבר ומחולל שיח בין קהילות. "המפתן" הוא קו הגבול הראשוני בין הפרטי לציבורי ואל המפתן הפיזי והמטאפורי הזה נכנסו כ-40 אמניות ואמנים מובילים שהוזמנו ליצור עבודות אמנות חדשות, מבוססות קהילה, שנוצרו בעקבות המפגשים והסדנאות שנערכו בשכונה.

בין האמנים המוצגים, יציגו שתי אמניות צרפתיות – פאולה ארדילה-יפר ומייטנה ברט – חברי קולקטיב ריבולי 59 את עבודותיהם: עולם של חיות שונות מוזרות, קצת מוכרות וקצת מצחיקות שיצרו מקרטון. בעזרת החיות העשויות מקרטון מציגות האמניות התבוננות אחרת, קצת ילדית ואירונית, על החברה שבה אנחנו חיים. המיצב, שיצרו בשיתוף ילדי השכונה, מוסיף מעט הומור וקלילות בעזרת חומרים פשוטים וזולים שזוכים לחיים חדשים. במסגרת פעולתן ייצרו האמניות חיות "אלטרנטיביות" מקרטון, שיקבלו את הבאים משדרות ירושלים.

כמה מילים על אמניות הצרפתיות
פאולה ארדילה-יפר
אמנית צרפתייה-קולומביאנית ילדית בוגטה, בוגרת ה"קריביאן ארט קמפוס" באמנות ויזואלית ומתגוררת בפריז משנת 2015. בציורים, מיצבים וציורי קיר דרך צורות אורגניות של בעלי חיים וצמחים, היא חוקרת את סוגיות החברה המודרנית, שאלות גלות ומעמד האישה. בנוסף לפועלה האמנותי, ארדילה היא חלק פעיל בסצנת האמנות המחתרתית בפריז ולקחה חלק במספר פרויקטים להקמת מתחמי תרבות אלטרנטיביים הנגישים לכולם כלכלית, לקחה חלק בפיתוח סדנאות יצירה, גלריות אלטרנטיביות, תערוכות והופעות. פאולה חברה בריבולי 59 קרוב ל-7 שנים.

מייטנה ברט
ילידת פריז. בוגרת ביה"ס לאמנות שימושית, ומאוחר יותר למדה בBeaux-Arts בפריז. ברט מגדירה עצמה כאמנית דיוקן, ומתמקדת בציור ריאליסטי של אנשים ובעלי חיים. ברט משתמשת בציורי האנשים והחיות בכדי להציג מטאפורות, לבטא מצבים אירוניים ולספק קריאה אחרת על המציאות היום יומית. עבודתה של ברט מתמקדת בפריז והיא הציגה במסגרת הקולקטיב ובאופן עצמאי באמסטרדם, בלגרד, בוקרשט, פירנצה, ליון, מדריד, פריז, פראג, פיזה, סנט פול דה לה ראוניון. מייטנה חברה בריבולי 59 קרוב ל- 10 שנים.

כמה נילים על ריבולי 59
ריבולי 59 הינה עמותה ללא מטרות רווח אשר נמצאת במרכז פריז וייעודה לקדם יצירה אמנותית. עמותת 59 ריבולי מורכבת מחמישה עשר אמנים קבועים מהקולקטיב, ועוד חמישה עשר בעלי קביעות זמנית. ריבולי 59 הוא מקום של מפגשים ולמידה. החיים הקהילתיים בתוך הסטודיאות דוחפים את האמנים לחצות את הקומות כדי להיפגש ולשתף את הידע שלהם עם הציבור ועם שאר התושבים. הציבור משתתף באופן פעיל בפעולות של 59 ריבולי: המבקרים מגלים את הרקע של היצירה, משוחחים עם האמנים, וכך לוקחים חלק בפעולה הקולקטיבית הנהדרת שהיא ריבולי 59.

מידע כללי

תערוכה
זומו המפתן – יפו ד'
פסטיבל אמנות שעושה שכונה
12-15 באוקטובר 2022
שכונת יפו ד', תל אביב-יפו
הכניסה חופשית