כנס בינלאומי העוסק בהשלכות של הבינה המלאכותית על תחום העיצוב

דיונים

אדריכלות ואינטליגנציה מלאכותית
כנס בינלאומי העוסק בהשלכות של הבינה המלאכותית על תחום העיצוב
25.5.2021 | 9:30 – 20:00
הרצאותו של האדריכל הצרפתי סטניסלס שאיו 
25.5.2021 | 12:00
און ליין 


תחום הבינה המלאכותית (AI) חודר בהדרגה לתחומי העיצוב השונים ומאפשר למכונות לבצע משימות שהיו בעבר נחלתם הבלעדית של המעצבים. יישומים שפותחו לאחרונה מסוגלים ליצור עיצובים במהירות ובמגוון שבני אנוש אינם יכולים לבצע. הם יכולים לייצר דימויים באופן סינתטי, לעצב רהיטים, לשרטט תוכניות אדריכליות, ליצור גופנים ולהציע קמפיינים שיווקיים. בנוסף, מערכות AI מסוגלות להתמודד עם אתגרים מורכבים לפתרון בעיות, ליצור חיזויים התנהגותיים ולקשר משתנים מתחומים שונים. מערכות אלה לוקחות חלק הן בשלבי התכנון והן בשלבי הייצור והן נוגעות בשני מרכיבי המפתח של העיצוב: האסתטי והפונקיונלי.

הכנס DesAIgn, המוקדש לעיסוק במשמעויות של שימוש בבינה מלאכותית בעיצוב, מאורגן במשותף ע"י התכנית לתואר שני בפקולטה לעיצוב במכון הטכנולוגי בחולון (HIT) והפקולטה לעיצוב ע"ש סוטנר באוניברסיטת מערב בוהמיה שבצ'כיה ויציגו בו דוברים מארה"ב, אוסטרליה, בריטניה, צרפת, הולנד, סרביה, יוון, פולין, צ'כיה וישראל. הכנס מבקש לבחון את הפוטנציאל והאתגרים הקשורים בכניסתן של פלטפורמות בינה מלאכותית לתחום העיצוב ואת המשמעויות הרחבות הנובעות מכך בהיבטיהם התיאורטיים, האסתטיים והפרקטיים. במסגרת הכנס ייבחנו בין היתר השינויים שחלים בתפקיד המעצב ובמושגי היצירתיות בעידן בו מכונות הופכות לאוטונומיות. כמו כן יבחנו ההיבטים הפוליטיים והסוציולוגיות הקשורים לשימוש באלגוריתמים של בינה מלאכותית  וכן של המעטפת הכוללת של מערכות AI.

בכנס יהיו שלושה דוברים מרכזיים (keynotes) שיציגו התייחסויות שונות של שילוב AI  בעיצוב.

ביניהן הרצאותו של האדריכל הצרפתי סטניסלס שאיו (Stanislas Chaillou) תעסוק בקשר שבין בינה מלאכותית ואדריכלות. לטענתו, למרות  שהכניסה של הבינה המלאכותית לתחום האדריכלות עדיין בשלביה הראשונים, היא עשויה ליצר שינוי מהותי בדיסציפלינה זו. בהרצאה זו הוא יציג מגוון דוגמאות של מחקרים של תכנון אדריכלי בקני מידה שונים, וידגים את האופנים בהם לטענתו בינה מלאכותית יכולה למנף את הפרקטיקה האדריכלית ולהציע לה רלוונטיות מחודשת.

סטניסלס שאיו הינו אדריכל צרפתי יליד פריס שסיים את לימודי המוסמך באדריכלות באוניברסיטת הארוורד בארה"ב. עבודת התזה שלו המתמקדת בקשר בין אדריכלות ובינה מלאכותית זכתה להד נרחב. סטניסלס עובד כיום במחלקת המחקר והפיתוח של חברת Spacemaker ואחראי במסגרת זו על פיתוח פרויקטי מחקר בתחום במטרה לסייע בהרחבת השדה האדריכלי לתחומים נוספים. הוא הוזמן להרצות במקומות רבים בעולם בניהם במעבדת המדיה ב-MIT, באוניברסיטת הסורבון, ETHZ, EPFL ובמקומות נוספים. הוא זכה בפרסים חשובים באדריכלות בארה"ב וזכה במלגות לימוד. ב-2019 הוא אצר תערוכה בארסנל בפריס בנושא בינה מלאכותית ואדריכלות.

 

מידע כללי

אדריכלות ואינטליגנציה מלאכותית
כנס בינלאומי העוסק בהשלכות של הבינה המלאכותית על תחום העיצוב
25.5.2021 | 10:30 – 20:00
הרצאותו של האדריכל הצרפתי סטניסלס שאיו בשעה 
25.5.2021 | 13:00
און ליין / באנגלית / ההשתתפות בכנס ללא תשלום אך מותנית בהרשמה מראש