קמיל קרביץ': קונצרט מחווה לג'ורג' סאנד, פאני הנסל-מנדלסון והלן דה מונטג'רו

מוזיקה

מוזיקה קלאסית
קמיל קרביץ'
קונצרט מחווה לג'ורג' סאנד, פאני הנסל-מנדלסון והלן דה מונטג'רו
יום שלישי, 8 במרץ 2022, בשעה 18:30
המכון הצרפתי בחיפה – רחוב הגפן 37, חיפה


במסגרת יום זכויות האישה הבינלאומי מארח המכון הצרפתי בחיפה את הפסנתרנית הצעירה קמיל קרביץ' לקונצרט מחווה לשלוש נשים שהטביעו חותם בתולדות המוזיקה: הסופרת והעיתונאית ג'ורג' סאנד – בת-זוגו של פרדריק שופן, המלחינה פאני הנסל-מנדלסון והפסנתרנית והמלחינה הצרפתייה הלן דה מונטג'רו

Ph. Sveta Strelnikova

בגיל 28 בלבד מחזיקה קמיל קרביץ' בקריירה מוזיקלית עשירה: לאחר שהוכשרה בצ'מבלו בקונסרבטוריון הלאומי למוזיקה ומחול שבפריז ובאקדמיה המלכותית למוזיקה בלונדון, הצטרפה קמיל לכיתת האמן של אדוארדו טורביאנלי ב-Schola Cantorum שבבאזל בשוויץ, וסיימה מסלול תואר שני בפורטה-פיאנו. בהמשך הצטרפה לאנסמבל הבארוק נקסוס והשתתפה בקונצרטים רבים בצרפת, גרמניה ואיטליה. כיום היא מתגוררת בחיפה, מלמדת פסנתר וממשיכה בכך להנחיל את אהבתה למוזיקה לדורות הבאים.

לרגל יום זכויות האישה הבינלאומי, קמיל קרביץ' יזמה תוכנית מוזיקלית יוצאת דופן: קונצרט פסנתר קלאסי בליווי קריאת טקסטים כמחווה לג'ורג' סאנד, פאני הנסל-מנדלסון והלן דה מונטג'רו, שלוש נשים חזקות שהטביעו את חותמן על עולם המוזיקה:. קמיל תבצע שני קטעי נוקטורנו מאת שופן, סונטה לפסנתר מאת פאני הנסל-מנדלסון וסונטה לפסנתר מאת הלנה דה מונטג'רו. המכנה המשותף בין שלוש הנשים החזקות הללו הוא מאבקן, כל אחת בתקופתה, כנגד הדעות הקדומות בנוגע לנשים ויכולתן לנצל את כישרונותיהן בכדי לשרוד. ג'ורג' סאנד עוררה שערורייה במאה ה-19 עם לבושה הגברי והתנערותה מהחברה השמרנית דאז, אולם מאחורי הקלעים השפיעה רבות על אמנים רבים, ביניהם שופן, והיתה להם למוזה. פאני הנסל-מנדלסון, שכישרונותיה המוזיקליים התגלו בגיל מוקדם מאוד, נאלצה להתמודד מול אביה ואחיה – המלחין פליקס מנדלסון – שחשבו שבשבילה מוזיקה צריכה להישאר כתחביב. המרקיזה הלן דה מונטג'רו חייתה בתקופת "הטרור" של המהפכה הצרפתית ואף נושלה מרוב נכסיה, אבל כיוצרת חסרת מנוח היא המשיכה להלחין ולפרסם את יצירותיה. האגדה מספרת שהיא ניצלה מהגליוטינה כשביצעה בפני בית המשפט המהפכני את ההמנון הלאומי לה מרסֵיֶיז על פיאנו-פורטה.
הערב ביוזמת קמיל קרביץ', המאורגן על ידי המכון הצרפתי של חיפה, מוקיר את פועלן של אותן נשים מעוררות השראה ביום מיוחד וחשוב זה, מזכיר את שכבר נעשה במסע המאבק הארוך באפליה כנגד נשים, ואת הדרך שיש עוד לעבור.

להרשמה

קמיל קרביץ'
מחווה לג'ורג' סאנד, פאני הנסל-מנדלסון והלן דה מונטג'רו
יום שלישי, 8 במרץ 2022, בשעה 18:30
המכון הצרפתי של חיפה – רחוב הגפן 37, חיפה
כניסה 35 שקלים